ŠKOLA ZA OSNOVNO I SREDNјE OBRAZOVANјE “VESELIN NIKOLIĆ” KRUŠEVAC
Rešenjem Ministarstva prosvete Beograd, Specijalna osnovna škola, sa sedištem u Kruševcu, prerasta 1995. godine u Školu za osnovno i srednje obrazovanje „Veselin Nikolić“, kako egzistira i do današnjeg dana. Ova škola je specijalizovana za rad sa decom sa smetnjama u razvoju .
Od samog osnivanja pa do danas Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Veselin Nikolić“ je postizala veoma dobre rezultate u vaspitanju i obrazovanju svoje dece. Za svoj rad je nagrađivana, a među nagradama je i Vidovdanska pohvala kojom je ova škola dokazala da ispunjava svoju misiju i opravdanost postojanja.
U svom sastavu škola objedinjuje osnovno i srednje obrazovanje i produženi boravak koji se ostvaruje u dnevnom boravku. Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Veselin Nikolić“ radi po planu i programu za lako mentalno ometene učenike srednje škole, a od prvog do osmog razreda osnovne škole po planu za redovnu školu.
Osnovnu školu pohađa 116 učenika u 20 odelјenja, dok u srednjoj školi ima 89 učenika u 13 odelјenja.
U zavisnosti od sposobnosti učenika, školovanje traje od 1–4 godine. Učenici stiču uverenje o jednogodišnjem osposoblјavanju za rad, kao i 2. i 3. stepen stručnosti određenog obrazovnog profila.
Vaspitno–obrazovni rad u osnovnoj školi se bazira na prilagođavanju nastavnih sadržaja mogućnostima i potencijalima dece, kroz individualizovani pristup i poštovanje principa očiglednosti u nastavi.
Vannastavne aktivnosti su obavezne za sve učenike i u njih spadaju logopedske aktivnosti, psihomotorne i korektivne vežbe, razne igre i dr.
Pristup, koji zaposleni u školi gaje prema učenicima, je uz maksimalno uvažavanje njihovih ličnosti i uvažavanje njihovih sposobnosti i mogućnosti.
Poseban prostor adaptiran je za roditelјe dece u kome oni svakodnevno borave i zajedno sa nastavnicima učestvuju u vaspitanju i obrazovanju svoje dece.
Po završetku osnovne škole, učenici nastavlјaju školovanje u srednjoj školi, gde se profesionalno osposoblјavaju za sledeće obrazovne profile: pekar, cvećar-vrtlar, pomoćnik kartonažera, autolimar, konfekcijski šivač i moler. A od školske 2012/2013 dodaje se zanimanje bravar.
Praktična nastava se realizuje u školskim radionicama i u kod lokalnih privrednika u njihovim poslovnim pogonima.
OPISI ZANIMANјA:
- Pomoćnik kartonažera je zanimanje u trajanju od tri godine. Obrazuje učenike za industrijsku i ručnu izradu predmeta od papira, kartona i lepenke,izradu različitih vrsta kartonskih kutija, ambalaže, papirnatih predmeta i čestitki .Učenici se osposobljavaju da savladavaju radne operacije: krojenje, zarezivanje i savijanje kartona i sastavljanje iskrojenih delova. Praktična nastava se odvija u školskoj radionici.
- Moler je zanimanje u trajanju od tri godine gde se učenici osposobljavaju za bojenje zidova i plafona disperznim bojama, bojenje stolarije uljanim bojama i lakovima, bojenje metalnih površina i konstrukcija od metala uljanim bojama i oblaganje zidova tapetama. U okviru ovog zanimanja učenici stiču neophodna znanja o vrstama boja koje se koriste i postupcima bojenja.
- Konfekcijski šivač je zanimanje u trajanju od tri godine. Obrazuje učenike za industrijski način proizvodnje odeće, a zavisno od mogućnosti učenika i za samostalni rad u zanatskim krojačkim radionicama. Učenici se osposobljavaju za savladavanje operacija kao sto su: izrada kroja prema zadatom modelu, izrezivanje materijala po šablonu, sastavljanje skrojenih delova u gotov proizvod pomoću šivaće mašine i peglanje sašivenih odevnih predmeta.
- Autolimar je zanimanje u trajanju od tri godine. Učenici se na teorijskoj i praktičnoj nastavi upoznaju sa tehnikom i tehnologijom rada na popravci limarije automobila. Praktična nastava se izvodi u otvorenoj privredi. Osposobljavaju se za rad na karoserijama automobila, skidanje i popravka oštećenih delova, kao i ugradnju popravljenih ili novih delova karoserije.
- Pekar je zanimanje u trajanju od tri godine. Učenici se preko teorijske nastave upoznaju sa tehnologijom proizvodnje hleba i peciva, a praktičnu nastavu obavljaju u školskoj radionici (mini pekara) i u otvorenoj privredi gde stiču znanja i veštine ovog zanata. Po završetku školovanja imaju prioritet pri zapošljavanju i krče put u lepšu i bolju budućnost.
- Cvećar — vrtlar je zanimanje u trajanju od dve godine gde se učenici osposobljavaju da uzgajaju i neguju sve vrste ukrasnih biljaka. U okviru ovog zanimanja učenici stiču neophodna znanja iz cvećarstva, upoznaju osnovne cvetne vrste, razmnožavanje, sadnju, negovanje i rasađivanje cveća. Praktična nastava se izvodi u školskoj radionici i u JKP Kruševac.
- Bravar je zanimanje u trajanju od tri godine gde se učenici na teorijskoj i praktičnoj nastavi upoznaju sa tehnološkim postupkom ručne i mašinske obrade metala, kao što su: rezanje, bušnje, brušenje,izrada navoja i turpijanje. Takode se osposobljavaju za pravilnu upotrebu i odilavanje sredstava rada. Primenjuju stečeno znanje u pravilnom izboru materijala za izradu proizvod.