ARHITEKTONSKI TEHNIČAR
Arhitektonski tehničari je, posle završenog školovanja, u stanju da:
• razradi i prezentuje projekte: visokogradnje, urbanističke, konzervacije i revitalizacije,
• organizuje izgradnju i vodi dokumentaciju pri izvođenju objekata,
• uradi analizu cena — premer i predračun radova za objekat.
Po završetku školovanja, arhitektonski tehničari imaju znanja, veštine i stavove sa kojima se lako mogu zaposliti.
Neka od njihovih mogućih radnih mesta su: urbanistički zavod, građevinsko preduzeće (gradilište, tehnološka razrada detalja, kalkulacije), projektni biro, geodetski zavod, gradsko komunalno preduzeće, građevinska inspekcija, trgovina građevinskim materijalima, nameštajem, opremom, agencija za prodaju nekretnina, stambena zadruga…
Mogu započeti i privatnu delatnost u jednoj od najperspektivnijih grana privrede, kako kod nas tako i u svetu.
Ukoliko učenici žele da nastave školovanje i da studiraju, to mogu učniti na arhitektonskom i građevinskom fakiltetu i visokim školama strukovnih studija.
Značajnu i neraskidivu vezu čoveka, prirode i arhitekture utvrdio je Aristotel još u IV veku pre naše ere. Arhitekturu je razumeo kao sintezu svih umetnosti. Zapisao je temeljni stav da čoveka okružuju priroda i arhitektura“, i takođe da je „arhitektura nadopuna prirode“. Ova ideja i danas je aktuelna, a arhitektura i dalje ostaje umetnička disciplina koja ima najviše uticaja na naše živote.
Arhitektura u užem smislu je nauka i umetnost projektovanja i oblikovanja zgrada i drugih građevina.
Ukoliko želite da zakoračite u njen svet i bavite se jednim od najkreativnijih zanimanja, arhitektonski tehničar je pravi izbor za vas. Ukoliko ga upišete, uz savremene metode rada, izučavaćete mnoge zanimljive opštestručne, užestručne i izborne predmete.
Politehnička škola „Milutin Milanković“ Kruševac je tokom školske 2019/2020. godine otvorila 60 slobodnih mesta za arhitektonskog tehničara, a minimalan broj bodova potreban za upis bio je 62.07.